::.پایگاه فرهنگی مذهبی صلات.::
 
 پنج شنبه  27/10/1397   اَللّهُمَ كُنْ لِوَليّك َالْحُجَّة ابْن الْحَسَنْ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ علی آبائِه فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كلِّ ساعَة ولياً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيناًحتّی تُسْكِنَهُ اَرْضَكَ طَوعاً وَ تُمَتّعهُ فِيها طَويلاً    

روز جهاني قدس از منظر امام و رهبری

روز قدس امسال در اعتراض به جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم غزه ونیز اقدامات تروريستي گروهک داعش در عراق بايستي با شکوه بيشتري برگزار شود، تا اتحاد و انسجام مسلمانان را بيش از گذشته به رخ جهانيان بکشد و مشت محکمي بر دهان دشمنان اسلام بزند.
 

 
اسماعیل کوشکباغی
 
اهمیت روز جهانی قدس برای جهان اسلام و آرمان آزادی قدس بیانگر آنست که این روز ظرفیت و پتانسیل پاسخگویی به بسیاری از مسائل و ابهامات موجود پیرامون تحولات جاری در منطقه را دارد، حضرت امام خمینی (ره) و با خلاقیت، ابتکار و نوآوری خود در خلق پدیده بزرگ راهپیمایی روز قدس، امید و آرزو نزد ملت فلسطین و دیگر ملت‌های مسلمان برای آزادی قدس و اخراج اشغالگران صهیونیست و تنبیه حامیان آنان را شکوفا کردند، رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در تداوم این مسیر را آن عزیر را ادامه داده اند .
روز قدس امسال در اعتراض به جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم غزه ونیز اقدامات تروريستي گروهک داعش در عراق بايستي با شکوه بيشتري برگزار شود، تا اتحاد و انسجام مسلمانان را بيش از گذشته به رخ جهانيان بکشد و مشت محکمي بر دهان دشمنان اسلام بزند.
 
برهمین اساس اشاره ای داریم به مهمترین فرازهای بیانات ورهنمودهای اشاره شده در خصوص روز جهانی قدس:
 
الف- روز جهاني قدس از منظر امام خمینی (ره)
«روز قدس فقط روز فلسطين نيست، روز اسلام است؛ روز حکومت اسلامي است. روزي است که بايد جمهوري اسلامي در سراسر کشورها بيرق آن برافراشته شود. روزي است که بايد به ابرقدرتها فهماند که ديگر آنها نمي‌توانند در ممالک اسلامي پيشروي کنند. من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اکرم مي‌دانم، روزي است که بايد ما تمام قواي خودمان را مجهز کنيم؛ و مسلمين از آن انزوايي که آنها را کشانده بودند خارج شوند، و با تمام قدرت و قوت در مقابل اجانب بايستند.»
« روز قدس، روزي است که بايد به اين روشنفکراني که در زير پرده با امريکا و اعمال امريکا روابط دارند، هشدارداد. هشدار به اين که اگر از فضولي دست برنداريد، سرکوب خواهيد شد!....»
«روز قدس روزي است که بايد به همه‌ ابرقدرتها هشدار داد که بايد دست خود را از روي مستضعفين برداريد و سر جاي خود بنشينيد....»
« روز قدس روز اسلام است. روز قدس روزي است که اسلام را بايد احيا کرد و احيا بکنيم، و قوانين اسلام در ممالک اسلامي اجرا بشود. روز قدس روزي است که بايد به همه‌ ابرقدرتها هشدار بدهيم که اسلام ديگر تحت سيطره‌ شما،‌ به واسطه‌ عمال خبيث شما، واقع نخواهد شد، روز قدس، روز حيات اسلام است. »
 «روز قدس يک روز جهاني است. روزي نيست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله‌ي مستضعفين با مستکبرين است. روز مقابله‌ ملتهايي است که در زير فشار ظلم امريکا و غير‌امريکا بودند، در مقابل ابرقدرتهاست. روزي است که بايد مستضعفين مجهز بشوند در مقابل مستکبرين، و دماغ مستکبرين را به خاک بمالند. روزي است که بين منافقين و متعهدين امتياز خواهد شد. متعهدين اين روز را روز قدس مي‌دانند، و عمل مي‌کنند به آنچه بايد بکنند. و منافقين ـ آنهايي که با ابرقدرتها در زير پرده آشنايي دارند و با اسرائيل دوستي ـ در اين روز بي‌تفاوت هستند،‌ يا ملت ها را نمي‌‌گذارند که تظاهر کنند. روز قدس روزي است که بايد سرنوشت ملت هاي مستضعف معلوم شود،‌ بايد ملت هاي مستضعف اعلام وجود بکنند در مقابل مستکبرين. »
« مستضعفان جهان بايد قدرت اسلامي خود را بيابند و از عربده‌هاي شرق و غرب و وابستگان و تفاله‌هاي آنان نهراسند و با اعتماد به خداوند تعالي و اتکال به قدرت اسلام و ايمان بپاخيزند و دست جنايتکاران را از کشورهاي خود کوتاه نمايند و آزادي قدس شريف و فلسطين را سرلوحه‌ برنامه‌ خود قرار دهند و ننگ سلطه‌ صهيونيسم، تفاله امريکا را از دامن خود بزدايند و روز قدس را زنده نگه دارند. اميد است با زنده نگه‌داشتن اين روز، بي ‌تفاوتي ها زايل شود و غفلت ها مرتفع گردد.»
« مسلمين، از لبنان و قدس عزيز پشتيباني نمايند. مسلمانان جهان بايد روز قدس را روز همه‌ي مسلمين،‌ بلکه مستضعفين بدانند و از آن نقطه‌ حساس در مقابل مستکبرين و جهانخواران بايستند،‌ و تا رهايي مظلومان از زير ستم قدرتمندان از پاي ننشينند.»
« روز قدس يک روز اسلامي است،‌ و يک بسيج عمومي اسلامي است. من اميدوارم که اين امر مقدمه باشد از براي يک «حزب مستضعفين» در تمام دنيا.»
 
ب - روز جهاني قدس از منظر رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی)
«روز قدس نشان‌دهنده‌ صف‌بندی حق و باطل، صف‌بندی عدل در مقابل ظلم است. روز قدس فقط روز فلسطین نیست؛ روز امت اسلامی است. روز فریاد رسای مسلمانان علیه سرطان کشنده‌ی صهیونیزم است که به وسیله‌ دست متجاوز اشغالگران، مداخله کنندگان، قدرت‌های استکباری به جان امت اسلامی افتاده است. روز قدس چیز کوچکی نیست. »
«روز قدس یک روز جهانی است. یک پیام جهانی هم دارد. نشان‌دهنده‌ این است که امت اسلامی اولاً زیر بار ظلم نمی‌رود، ولو این ظلم از پشتیبانی بزرگترین و قدرتمندترین دولت‌های عالم برخوردار باشد. »
« روز قدس، یک روزِ به معنای حقیقی کلمه، بین‌المللیِ اسلامی است؛ روزی است که ملت ایران می‌تواند با کمک ملت‌های مشتاق دیگر، که امروز خوشبختانه تعدادشان هم متعدد و زیاد شده، یک حرف حقی را فریاد کند که برای پنهان کردن آن حرف حق و خاموش کردن آن فریاد، شصت سال است که دستگاه استکبار دارد سرمایه‌گذاری می‌کند - البته حداقل شصت سال است، یعنی از زمان تشکیل دولت غاصب؛ والّا از مقدماتش شاید صد سال هم بیشتر است - شصت سال است که دارند سعی می‌کنند فلسطین را از نقشه‌ جغرافیای جهانی حذف کنند. » 
« روز قدس مخصوص ایران نیست؛ روز دنیای اسلام است و لذا در همه دنیای اسلام، مسلمانان حضور خود را برای دفاع از برادران فلسطینی خود نشان دادند. مسلمانان در این روز اراده عمومی خود را برای مقابله با ترفندهای امریکا و اسرائیل در فلسطین مظلوم و خونین بروز دادند؛ اما ملت ما در این زمینه پیشتاز بوده است و امسال به شکل نمایانی این پیشتازی و عظمتِ اراده ملی را در ایران نشان داد. »
«روز قدس یکی از برجسته‌ترین یادگارهای امام عزیز ماست؛ نشانه‌ی دلبستگی انقلاب و دلبستگی ملت ما به ماجرای قدس شریف و ماجرای فلسطین است. به برکت روز قدس، این نام را ما توانستیم هر سال در دنیا زنده نگه داریم. خیلی از حکومت‌ها و خیلی از سیاست‌ها می‌خواستند، مایل بودند، تلاش کردند، پول خرج کردند که مساله‌ فلسطین فراموش شود. اگر تلاش جمهوری اسلامی نبود، اگر ایستادگی جمهوری اسلامی با تمام قوا در مقابله‌ این سیاست خباثت‌آلود نبود، بعید نبود که بتوانند مساله‌ فلسطین را بتدریج به زاویه بکشانند؛ اصلاً فراموش کنند. الان هم خود دستگاه استکبار و خود صهیونیست‌های خبیث معترفند، معتقدند و ناراحتند از این‌که جمهوری اسلامی پرچم فلسطین را برافراشته است و نمی‌گذارد که با سازشکاری‌هایی که می‌خواهند انجام بدهند، مساله‌ فلسطین را از دور خارج کنند. »
«روز قدس، روز زنده کردن این یاد و این نام است. امسال هم به توفیق الهی، به هدایت الهی، ملت عظیم ما در تهران و در همه‌ شهرستان‌ها روز قدس را گرامی خواهند داشت، راهپیمایی خواهند کرد. در کشورهای دیگر هم بسیاری از مسلمانان در روز قدس از ملت ایران تبعیت می‌کنند. »
« جمعه‌ آخر ماه رمضان، به عنوان روز جهانی قدس از سوی امام امت و جمهوری اسلامی از سال‌ها پیش شناخته شده و مطرح شده، و در دنیای اسلام در میان ملت‌ها البته، این روز جا افتاده است. و بهانه‌ای است و فرصتی است برای روح‌های علاقه‌مند به مسأله‌ی فلسطین و دل‌های پرشور جوانان و قشرهایی از ملت‌های مسلمان، که در مثل چنان روزی در جمعه‌ آخر ماه رمضان، از مردم فلسطین حمایت کنند و دفاع کنند. و به‌خصوص در این دو ماه رمضان اخیر -امسال و سال گذشته- چون در داخل اراضی اشغالی، ملت فلسطین خودشان بدون چشم‌داشت به دولت‌ها و حکومت‌ها قیام کرده‌اند، این حمایت یک معنای دیگری پیدا می‌کند و شور و حال بیشتری برای ملت‌ها دارد. »
 « مردم ایران به عنوان متولّیان روز قدس، باید کاری کنند که برای دیگر ملت‌ها سرمشق شود؛ چون هر سال ملت‌های دیگر در گوشه و کنار، حتّی در خود اروپا و جاهای دیگر، به تبع شما روز قدس را گرامی می‌دارند. شما باید روزبه‌روز این پرچم را سرافرازتر و این کانون درخشندگی و نور را درخشانتر کنید، تا عدّه بیشتری بتوانند استفاده کنند. »
« روز قدس پشتوانه‌ امنیت کشور ما هم هست. این را همه‌ آحاد مردم عزیز ما بدانند؛ هر یک نفری که روز قدس توی خیابان می‌آید، به سهم خود دارد به امنیت کشور و امنیت ملت و حفظ دستاوردهای انقلابش کمک می‌کند. روز قدس روز بزرگی است، روز مهمی است. ان‌شاءاللَّه امسال، هم در کشور ما و هم در کشورهای اسلامی دیگر، این روز، باعظمت‌تر از همیشه برگزار خواهد شد. »

31/04/93

 
پایگاه اطلاع رسانی صلات - ستاد اقامه نماز سازمان صدا و سیما    Email : zekr@irib.ir