::.پایگاه فرهنگی مذهبی صلات.::
 
 پنج شنبه  27/10/1397   اَللّهُمَ كُنْ لِوَليّك َالْحُجَّة ابْن الْحَسَنْ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ علی آبائِه فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كلِّ ساعَة ولياً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيناًحتّی تُسْكِنَهُ اَرْضَكَ طَوعاً وَ تُمَتّعهُ فِيها طَويلاً    

هفته وحدت

نویسنده : اسماعیل کوشکباغی


تحلیلگر مسائل سیاسی و مذهبی

 قرآن کریم:

پيامبرصلي الله عليه وآله :
أيُّهَا النّاسُ! عَلَيكُم بِالجَماعَةِ و إيّاكُم و الفُرقَةَ
اي مردم! بر شما باد به جماعت و بپرهيزيد از جدايي
ميزان الحكمه ، ح ۲۴۳۴ .

پيامبرصلي الله عليه وآله :
الجَماعَةُ رَحمَةٌ و الفُرقَةُ عَذابٌ
وحدت مايه رحمت ، و تفرقه موجب عذاب است
كنزالعمّال ، ح ۲۰۲۴۲ .

هفته وحدت" راهبردی" برای تحکیم پیوند بین مسلمانان
حضرت امام خمینی (ره )، فاصله میان ۱۲ ربیع الأول ، سالگرد ولادت پیامبراکرم (ص) بنا برروایات أهل سنت؛ تا ۱۷ ربیع الأول که تاریخ ولادت رسول الله محمد صلى الله علیه و آله بنا برروایات موجود درشیعه است ، به عنوان هفته وحدت نامکَذاری کردند . 
وحدت و يكپارچگى مسلمانان و لزوم اتحاد و اتفاق كلمه ميان ايشان بلكه ضرورت وحدت كلمه بر محور توحيد براى همه موحدان و خداپرستان روى زمين، از تعاليم و آموزشهاى اساسى آيين اسلام و از اصول فرهنگ قرآنى است. و بر همين اساس، قرآن كريم يكى از عمده ‏ترين و سازنده ‏ترين اهداف رسالت رسول اكرم صلى الله عليه و آله را تاليف قلوب و ايجاد انس و تفاهم به جاى خصومت و دشمنى بيان مى‏دارد و اگر كسى در تاريخ، به ديده عبرت بنگرد اين معنى را از شاهكارهاى رسالت محمدى‏ صلى الله عليه و آله مى‏يابد. 
"وَاعتَصِمُوا بِحَبلِ اللَّهِ جَمِيعاً و لاتَفَرَّقُوا "همگي به ريسمان الهي چنگ زنيد و پراكنده نشويد"آل عمران ، آيه ۱۰۳ "
مجموعه کشورهای اسلامی كه ازجمعيت فراوان، منابع سرشار وغني و امكانات مادي و معنوي بي شمار برخوردار هستند. در صورت وحدت درزمينه هاي مختلف خواهند توانست نقش خود را در منطقه وجهان بهترايفا كنند و به عزت و استقلال كه در متون اسلامي بارها به آن اشاره شده است، برسند. از سوي ديگر، ضرورت اين وحدت، بيش از هر زمان ديگر در زمان كنوني، براي كشورهاي اسلامي احساس مي شود؛ به گونه اي كه بيشترين چالش، درگيري و تهاجم، امروزه در جهان در محدوده اين كشورهاست و آنان با تهديدهاي ابرقدرت ها روبه روهستند.
يورش آمريكا به افغانستان وعراق که ایجاد جریان طالبان ،القاعده واخیرا نیز گروهک تروریستی تکفیری داعش را درپی داشت ونیزتهديد كشورهايي مانند ايران،عراق ، سوريه و ليبي از سوي آمریکا،درکنارخطر رژيم غاصب اسرائيل كه با حمايت امريكا در منطقه، در پي امنيت و توسعه طلبي است و در مجموع تهديد دين اسلام از طرف غرب، با ابزار اسلام هراسی وشیعه هراسی، لزوم وحدت و همدلي كشورهاي اسلامي را بيش از گذشته روشن مي كند .از اين رو، موقعيت خطير و راهبردي تحکیم پیوند بین مسلمانان بركسي پوشيده نيست. پرسش اساسي اي كه مي توان مطرح كرد اين است كه چه موانع ومشکلاتی بر سر راه تحکیم پیوند بین مسلمانان قرار دارد؟
وحدت ازمفاهيمي است كه در منابع اسلامي از جايگاه مهمي برخوردار است .این واژه درقرآن مجيد فراوان به كار رفته است. درك وضعيت كنوني جهان اسلام، مشكلات و اختلافات فرقه اي، قومي، مذهبي و عقيدتي ، ضرورت توجه به مفهوم وحدت را به شكل يك راه حل و استراتژي در حوزه داخلي و خارجي بيشتر مشخص مي كند.درقرآن كريم، آيات زيادي را مي توان يافت كه در آن به مسئله وحدت اشاره شده است. مفاهيمي چون «واعتصموا» (نساء: 164)، «تعاونوا» (مائده: 2)، «اصلاح فِي الناس» (نساء: 114)، «الّف بينهم» (انفال: 63)، «امة واحده» (انبياء: 92) و «اخوة» (حجرات: 10) نمونه هايي از آن است.
محوروحدت از ديدگاه قرآن، «توحيد» و در مرتبه بعد «دين اسلام» است. قرآن كريم پيامبر را به سوي اهل كتاب مي فرستد و از آنان براي پيوستن به شعار توحيد و جدايي از غير او دعوت مي كند:اي پيامبر، به اهل كتاب بگو، بياييد براساس كلمه اي كه بين ما و شما مشترك است، غير از خدا را نپرستيم و يكديگر را در برابر خداوند به عنوان رب و پروردگار نگيريم...  (آل عمران: 64)اين آيه شريفه، نشان مي دهد كه مرز اتحاد «توحيد» است و مشركان و كافران كه بر محور توحيد حركت نمي كنند، در وحدت ديني پذيرفته نخواهند شد. در تبيين محور وحدت، به آيات ديگري نيز كه اعتقاد به رسول خدا و اعتقاد به اولي الامر و مانند آن را مشخص مي كنند، مي توان اشاره كرد. 
امروزه درك و تفسير كشورهاي اسلامي در اثر نفوذ غرب دربین آنها ، ازاسلام با يكديگرمتفاوت است و اين خود زمينه ساز چندگانگي درعمل است. از آنجایی كه اسلام و دستورهاي اسلامي يك حقيقت واحد بيشتر نيست، ولي متأسفانه سياست ها واختلافات و برداشت هاي مختلف وگاه افراطي ازاسلام، امروزه زمينه دخالت ابرقدرت ها را در اين كشورها، بيش از گذشته فراهم كرده است. براي نمونه، برداشت طالبان ،القاعده وداعش ازاسلام و معرفي چهره دين در حوزه اجتماع و جهان امروز، بهانه اي براي فشارامريكا به كشورهاي اسلامي شده است.از سوی دیگر پيدايش فرقه هاي مذهبي و ديني و رواج خرافات و بدعت و افراط و تفريط در عمل به دستورهاي اسلامي، زمينه دوري و فاصله گرفتن مسلمانان را از واقعيات و سنّت الهي فراهم كرده است كه خود مي تواند زمينه ساز بسياري از مشكلات باشد.
كشورهاي اسلامي از آنجایی که داراي امكانات و توانايي هاي زيادي در زمينه هاي مختلف هستند، اما در صحنه داخلي و خارجي با مشكلات بي شماري روبه رو می باشند.مشكلات داخلي بيشتر به وضعيت و شرايط آنها برمي گردد كه مهم ترين آن اختلافات قومي و قبيله اي و برداشت هاي مختلف از اسلام است كه زمينه ساز مشكلات زيادي مي شود. در عين حال، مهم ترين مشكل ، عوامل بیگانه ودشمن خارجي است؛ به اين معنا كه ابرقدرت ها و استعمارگران در طول تاريخ، از اين ضعف هاي داخلي استفاده كرده اند و بر دامنه آن افزوده و بهانه اي براي تسلط بر ثروت و امكانات اين كشورها يافته اند. 
آنچه امروزه سبب بروزمشكلات و گرفتاري هاي مختلف درجهان اسلام شده است، پاي بند نبودن و اعتقاد نداشتن مسلمانان در عمل به آموزه هاي ديني و قرآني است؛ زيرا خداوند كريم و معصومان عليهم السلام تمامي دستورهاي مهم را ـ كه عمل به آنها مي تواند موجب عزت و استقلال جوامع اسلامي شود ـ در قرآن كريم و روايات آورده اند. اساسا مي توان گفت، عمل به دستورهاي اسلامي مي تواند زمينه هاي سعادت دنيوي و اخروي جهان اسلام را فراهم آورد.
جمع بندی اینکه تنها راه حل در شرايط موجود، به ويژه با توجه به شرايط فعلي جهان كه ابرقدرت ها و در رأس آنها امريكا، اسلام را مانع جدي برنامه هاي خود مي دانند و درصددند تا به بهانه هاي مختلف براي كشورهاي اسلامي مانع ايجاد كنند؛ بهرگیری از راهبرد وحدت وپیوند مسلمانان است. از آن مي توان براي مقابله جهان اسلام با چالش هاي محيطي و تهديدهاي خارجي استفاده كرد. 
امروزه تنها به جلوه ظاهری وحدت ، درقالب وحدت شيعه و سني و يا وحدت دینی نمی توان بسنده كرد؛ چرا كه سرعت تهديدها و تهاجمات مختلف بر ضد جهان اسلام در محورهاي مختلف به قدري زياد است كه مسئله اختلافات داخلي و تأكيد بر حل آن، در درجه پايين تر قرارمي گيرد. بر اين اساس، جهان اسلام و مجموعه كشورهاي اسلامي بايد به دنبال راهبردی اساسی تر باشند كه از آن طريق بتوانند در عرصه عمل با تكيه بر مشتركات و منافع ملي و اسلامي به يك وحدت رويه درمقابل نظام سلطه، قدرتهای بیگانه وعوامل داخلی وابسته به آنها برسند.
 
 
پایگاه اطلاع رسانی صلات - ستاد اقامه نماز سازمان صدا و سیما    Email : zekr@irib.ir