::.پایگاه فرهنگی مذهبی صلات.::
 
 پنج شنبه  27/10/1397   اَللّهُمَ كُنْ لِوَليّك َالْحُجَّة ابْن الْحَسَنْ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ علی آبائِه فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كلِّ ساعَة ولياً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيناًحتّی تُسْكِنَهُ اَرْضَكَ طَوعاً وَ تُمَتّعهُ فِيها طَويلاً    

نماز لیلة الدفن

به گزارش صلات (ستاد اقامه نماز و احیاء زکات سازمان صداوسیما) ، دکتر غلامعلی رجایی محقق و مدرس دانشگاه در وبلاگ شخصی خود مطالبی با عنوان تاملات رمضانی منتشرکرده است که در زیر به بخشی از آن که پیرامون نماز لیله الدفن است اشاره می شود:

مدتی است از بزرگی آموخته ام که هر شب جمعه – البته آن بزرگ می گفت هرشب!- برای تمام کسانی که در این روز از دنیا رفته اند نماز لیله الدفن - یا همان نماز شب اول قبر- را می خوانم و از خدا می خواهم هرکس را درسرتاسر جهان چه مسلمان و چه غیر مسلمان ازدنیا رفته است به برکت این نماز خالصانه و بدون نفع فردی وطلب و طمع بهشت !از هول و وحشت قبر بدور بدارد و به همه مردگان زمین که بنده خداهستند آرامش و سکینه ای عطا و عنایت فرماید.

به گمانم دوستانی که این نوشته نیمه شبی و دم سحری مرا می خوانند، اگر توفیقی بیایند و چنین کنند برکات روحی و معنوی زیادی به آنان نصیب خواهد شد.

چه لذتی بالاتر از این که انسان چند دقیقه نمازی بخواند و هزاران نفر را از هول لحظه حساس ورود به قبر برهاند؟

 بهترین شب  ها را داریم سپری می کنیم.

اخیرا درخاطرات آیت الله علی آل اسحق از یاران امام خمینی - که رضوان خدا براو باد - دردوران سخت نجف دیدم که از امام نقل کرده که فرموده شبهای جمعه مطلقا نمی خوابیده و تا صبح بیدار می مانده است و مطالعه می کرده است.

خدا امشب خیلی ها را بخشیده و آمرزیده است .امید که ما هم یکی ازهمین آمرزیده ها باشیم. چرا نباشیم؟ فال خوب می زنیم ،بگیرد! و می گیرد!

***

صلات :  ذکر این نکته لازم است که نماز لیلة الدفن به دو نحو به شرح زیر وارد شده است:  
1- دو ركعت است،در ركعت اول سوره«حمد»و اية الكرسى،و در ركعت دوم سوره حمد و ده مرتبه سوره قدر بخواند،چون سلام داد بگويد:
اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَابْعَثْ ثَوابَها اِلى قَبْرِ فُلان.
خدايا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست، و ثواب آن را به قبر فلان بفرست.و به جاى فلان نام ميّت را ذكر كند

2- نماز ميّت ديگر:همچنين سيّد ابن طاووس،از رسول خدا صلى اللّه عليه و آله روايت كرده:

ساعتى بر ميّت سخت‏تر از شب اول قبر نمى‏گذرد،بنابر اين با درگذشتگان خود به صدقه رحم كنيد،و اگر چيزى كه صدقه بدهى نيافتى،يكى از شما دو ركعت نماز بخواند،در ركعت اول،پس از سوره حمد،دو مرتبه سوره توحيد و دو ركعت دوم بعد از سوره حمد،ده مرتبه الهيكم التّكاثر را خوانده و بعد از سلام بگويد:
اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَابْعَثْ ثَوابَها اِلى قَبْرِ ذلِكَ الْمَيِّتِ فُلانِ بْنِ فُلان
خداوندا،بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و ثواب آن را به قبر فلان ميّت برسان‏
حق تعالى همان ساعت هزار فرشته به سوى قبر آن ميّت فرستد كه با هر فرشته جامه‏اى و حلّه‏اى است،و تنگى قبر او را تا روز نفخ صور وسعت دهد،و به نمازگزار به عدد آنچه آفتاب بر آن بتابد حسنات عطا كند،و چهل درجه براى او بالا برده‏ مى‏شود. 23/04/93

 
پایگاه اطلاع رسانی صلات - ستاد اقامه نماز سازمان صدا و سیما    Email : zekr@irib.ir