::.پایگاه فرهنگی مذهبی صلات.::
 
 پنج شنبه  27/10/1397   اَللّهُمَ كُنْ لِوَليّك َالْحُجَّة ابْن الْحَسَنْ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ علی آبائِه فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كلِّ ساعَة ولياً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيناًحتّی تُسْكِنَهُ اَرْضَكَ طَوعاً وَ تُمَتّعهُ فِيها طَويلاً    

حجت الاسلام آقایی

حجت‌الاسلام حمید آقایی، معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد از برگزاری جلسات توجیهی ویژه ائمه جماعات مساجد در آستانه ماه محرم خبر داد و گفت: در این جلسه توجیهی، در مورد نحوه عزاداری در ماه محرم و تعامل با هیئت‌های مذهبی و روش‌های جذب جوانان به هیئت‌ها توصیه هایی به ائمه جماعات صورت گرفت.

 وی روش‌های تبیین مخاطبان پیرامون خرافه‌ها و پیرایه‌هایی که در مورد عزاداری‌های این ایام وجود دارد را یکی دیگر از محورهایی نام برد که در این سلسله نشست‌های آموزشی به ائمه جماعات توصیه شده است و ادامه داد: همزمان با این ایام بسته‌های محتوایی ویژه ماه محرم برای ائمه جماعات مساجد تهران ارسال می‌شود.

 حجت‌الاسلام آقایی پیوند «عاشورا و انتظار» را موضوع و محور انتخابی برای سخنرانی‌های ائمه جماعات مساجد در ماه محرم امسال نام برد و تصریح کرد: کتابی با موضوع «الوتر الموتور» در رابطه با پیوند امام حسین (ع) با حضرت مهدی (عج)، کتاب «سوژه‌های سخن» در مورد محورهای سخنرانی در ایام ماه محرم و ویژه ‌نامه «پرونده مسجد و هیئت‌» از جمله کتاب ها و جزواتی است که در این ایام برای امامان جماعت ارسال شده است.

 وی وظایف انسان منتظر، وظایف جوانان ایرانی در ترویج فرهنگ عاشورا، نگاهی به معانی و مفاهیم در زیارت عاشورا در مورد پیوند عاشورا و مهدویت، اصول خطابه، فضاسازی برای این ایام، روش منبرداری و تبیین پیام‌های حماسه عاشورا را از دیگر مواردی دانست که در باره آنها در این ایام به ائمه جماعات مباحثی مطرح شد.

 معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد یکی دیگر از محورهایی که به ائمه جماعات توصیه شده است را حفظ محوریت مساجد در عزاداری ها عنوان و خاطرنشان کرد: ائمه جماعات خودشان باید با هیئت‌های مذهبی ارتباطی دوسویه داشته باشند تا نقش مهم مسجد در این ایام برای همگان تبیین شود.

 حجت‌الاسلام آقایی طرح مباحث اصیل با بیان متناسب و مناسب با نیازهای مخاطبان و جوانان، تبیین و روشنگری پیرامون عزاداری و روضه‌خوانی‌ها، اهتمام به قرائت قرآن در جلسات عزاداری، اهتمام به نماز اول وقت در ظهر عاشورا را از دیگر محورهایی نام برد که باید مورد توجه قرار گیرد.

 وی همچنین تأکید کرد: به خادمین و هیئت امنای مساجد هم توصیه شده است که در این ایام برخورد مناسبی با عزاداران و کسانی که کمتر به مسجد رفت و آمد دارند، داشته باشند.

 وی با تأکید بر انجام فعالیت‌ها و برنامه‌های غنی فرهنگی در کنار هزینه‌هایی که برای صرف اطعام عزاداری امام حسین (ع) می‌شود، گفت: باید تلاش شود تا مخاطبان مسجد با اهداف فرهنگ عاشورا و قیام ابا عبدالله الحسین (ع) آشنا شوند،

 
پایگاه اطلاع رسانی صلات - ستاد اقامه نماز سازمان صدا و سیما    Email : zekr@irib.ir