::.پایگاه فرهنگی مذهبی صلات.::
 
 پنج شنبه  27/10/1397   اَللّهُمَ كُنْ لِوَليّك َالْحُجَّة ابْن الْحَسَنْ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَ علی آبائِه فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كلِّ ساعَة ولياً وَ حافِظاً وَ قائِداً وَ ناصِراً وَ دَليلاً وَ عَيناًحتّی تُسْكِنَهُ اَرْضَكَ طَوعاً وَ تُمَتّعهُ فِيها طَويلاً    

حجت الاسلام نجاریان زاده

امام هادي(ع) پايه‌گذار مسئله زعامت در جهان تشيع

 

حجت‌الاسلام محمود نجاريان‌زاده در گفتگويي ضمن تبريک ميلاد امام هادي(ع) اظهار کرد: اين امام بزرگوار در سن شش سالگي به امامت رسيد و چون قبل از آن امام جواد(ع) در هشت سالگي به امامت رسيده بود، شيعيان امامت ايشان را پذيرفتند.

وي با اشاره به ويژگي‌هاي سياسي اجتماعي دوران امامت امام هادي(ع) ادامه داد: در اين زمان نهضت‌ها و قيام‌هاي علويان و غير علويان گسترش يافت به طوري که اين قيام‌ها به امري طبيعي در اين جامعه تبديل شد.

نجاریان زاده خاطرنشان کرد: اگرچه اين قيام‌ها به شدت سرکوب مي‌شد اما اثر خود را مي‌گذاشت و نارضايتي‌ها را تداوم مي‌بخشيد.

وي گفت: امام هادي(ع) با زيرکي که داشت به طور مستقيم در اين قيام‌ها وارد نشد و شيوه مبارزاتي خود را به صورت خاص پيگيري مي‌کرد.

حجت‌الاسلام نجاريان‌زاده تربيت شاگردان را يکي از اين فعاليت‌ها دانست و افزود: ايشان بزرگاني چون عبدالعظيم حسني را تربيت کرد و به سراسر جهان اسلام فرستاد.

وي ابراز داشت: همين کار شيوه‌اي از مبارزه در برابر حکومت عباسي بود که حساسيت‌ جديد ايجاد نمي‌کرد و جان شيعيان را به خطر نمي‌انداخت.

ایشان اين حرکت امام هادي(ع) را پايه‌گذاري شبکه زعامت دانست و اظهار داشت: اين موضوع تا امروز نيز ادامه داشته و در غيبت کبري همين شبکه زعامت مسئوليت رسيدگي به امور شيعيان را به عهده دارد.

وي ادامه داد: در واقع اين کار امام هادي(ع) شيعيان را براي غيبت امام عصر(عج) آماده کرد و به آنان نشان داد که در زمان غيبت بايد به اسلام‌شناسان عادل و آگاه به امور زمان مراجعه کنند.

حجت‌الاسلام نجاريان‌زاده مبارزه امام هادي(ع) با فرقه‌ها و افکار انحرافي را از ديگر فعاليت‌هاي مهم دوران اين امام بزرگوار دانست.

وي با اشاره به افکار انحرافي موجود در جامعه در زمان امام هادي(ع) بيان کرد: يکي از اين عقايد انحرافي اعتقاد به شانس يا نحس بودن مکان‌هاي خاص بود که امام هادي(ع) در اين زمينه روشنگري‌هاي لازم را داشت.

نجاریان زاده گفت: اين امام بزرگوار از طريق شاگردان خود و جلساتي که به طور خصوصي با شيعيان تشکيل مي‌داد، معارف حقيقي اسلام را براي جامعه بازگو مي‌کرد و اين موضوع موجب شد تا اين فرقه‌ها و افکار انحرافي نتوانند جامعه را با خود همراه کنند.

وي اظهار داشت: امام هادي(ع) با روش‌هاي گوناگون و در فرصت‌هاي اندکي که مي‌يافت هر گونه مصالحه شيعيان با حکومت جور را گناهي بزرگ شمرده و از اين طريق مبارزه خود با حکومت عباسي را پيگيري مي‌کرد.

حجت‌الاسلام نجاريان‌زاده با اشاره به محدوديت‌هايي که حکومت عباسي براي اين امام بزرگوار ايجاد کرده بود، عنوان کرد: آن حضرت در محاصره نظاميان حکومت عباسي زندگي مي‌کرد.

وي ابراز داشت: حکومت عباسي تمام تلاش خود را به کار بسته بود تا مانع از تماس شيعيان با امام هادي(ع) شده و از وقوع قيام احتمالي جلوگيري کند.

معاون فرهنگي اداره‌کل تبليغات اسلامي استان قم گفت: با اين وجود امام هادي(ع) لحظه‌اي از پيگيري مسائل فکري و فرهنگي مسلمانان غافل نشد و از کوچک‌ترين فرصتي در راه روشنگري استفاده مي‌کرد.

وي بيان کرد: اين خصوصيت امام هادي(ع) امروز بايد براي تمام شيعيان و مسلمانان الگو باشد و در جامعه ما نيز جوانان و اقشار تأثيرگذار بايد اين موضوع را مدنظر قرار دهند.

 
پایگاه اطلاع رسانی صلات - ستاد اقامه نماز سازمان صدا و سیما    Email : zekr@irib.ir